Anasayfa Hakkımızda Faaliyet Alanlarımız Misyonumuz İletişim

KAN SAKLAMA DOLAPLARI

DT EMS 25
+2°C/+8°C Kan saklama dolabı
DT EMS 50
+2°C/+8°C Kan saklama dolabı
DT EMS 100
+2°C/+8°C Kan saklama dolabı

DT EMS 200
+2°C/+8°C Kan saklama dolabı
DT EMS 300
+2°C/+8°C Kan saklama dolabı
DT EMS 600
+2°C/+8°C Kan saklama dolabı
     

Kan Saklama Dolabının Önemi ?

Vücutta dolaşan kana Tam Kan‟ denir. insana hayat veren bir sıvıdır. Dokulara oksijen, besin maddeleri taşır ve atık materyalleri uzaklaştırır. Kan, her biri ayrı fonksiyona sahip son derece spesifik(özellikli) yapılardan oluşmuş canlı bir dokudur.

Türkiye‟de her 20 saniyede bir kana ihtiyacı olan hasta var ve her üç kişiden birinin yaşamı boyunca mutlaka kana ihtiyacı olacaktır. Güvenli ve yeterli kan temini için kan bankacılığı çok büyük bir öneme sahiptir.

Ülkemizde Kızılay kan merkezleri veya hastanelerin bünyelerinde bulunan kan toplama merkezleri ile kan ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır. Tam kan, vericiden torbaya alındıktan sonra işlenerek ya da özel cihazlar kullanılarak elde edilebilir. Kanın içinde yer alan hücrelerin aktivite ve fonksiyonlarında bozulma olabileceğinden saklama koşulları çok büyük bir öneme sahiptir.

 Kanın en uygun saklama yeri ise kan toplama merkezleri veya hastanelerde bulunan kan saklama dolaplarıdır

Kan Bileşenlerinin Saklanma Koşulları?

Kan bağışı yaptığımız zaman elde edilen kanın 450 ml.hacmindeki torbalara konularak depolandığını sanırız.Fakat bu tam da bu şekilde yapılmaktadır.Bu torbalarda elde edilen kana Tam Kan denir.Tam kanın kullanımı kısıtlı olduğundan Tam Kan'ı bileşenlerine  ayrıştırma sonucu kan bileşenleri eldedilir.Bu bileşenler ;

  • Eritrosit Süspansiyon(Alyuvarlar)

  • Trombosit Süspansiyonu (Kan pulcukları-Platelletler)

  • Plazma (Kanın en önemli sıvı kısmı

Her bileşenin saklanma koşulları ve kullanım süresi birbirinden farklıdır

 

Etiketler:kan saklama dolabı,kan dolabı,aşı ve kan dolabı,kan merkezi dolabı,kan dolabı şartnamesi,kan dolabı teknik şartnamesi,aşı ilaç dolabı,emşaş medikal dolap,emsaş kan dolabı,emsaş ekn 25,emsaş ekn 50,emsaş ekn 100,emsaş ekn 300,emsaş ekn 600,kan dolabı istanbul,kan dolabı hastane

Copyright © 2007- 2019 DT DUYGU LTD.ŞTİ  Her hakkı saklıdır.